Değerli takipçilerimiz, bu yazımızda kayak yapmayı bilmeyen ve kayak yapmak için hevesli olanlar için “Kayak yapmayı nasıl öğrenebilirim?” sorunumuza cevap arayacağız.

Kayak, kar üzerinde çeşitli estetik hareketler ile yapılan bir kış sporudur. Kullanılan malzemeleri ve profesyonellik derecesine göre çeşitlilik gösteren çok sayıda kayak sporu vardır. Temel olarak kayak sporları;

Snowboard, Alp disiplini, Biatlon, Kayaklıkoşu, Serbest stil kayak, Skiboarding, Kayakla atlama, Kuzey kombine, Skibob olarak kategorize edilmektedir. Saydığımız kategorilerin çoğu profesyonel kış sporları ile ilgilenen arkadaşlar yapmaktadır. Sizler kayak yapmaya öğrenmeye yeni atıldıysanız bunları öğrenmek için çok acele etmeyin. En kolayından başlayın.

kayak-nasil-yapilir

Birden fazla kategorisi olan kayak sporunun esas olarak nasıl yapıldığına gelelim. Öncelikle yeni kayak yapmayı öğrendiğiniz için kayak yapacağınız bölgenin çok yüksek olmamasına mutlaka dikkat edin. Yeni kayak yapmaya başlayanlara önerilerimiz; geniş ve yuvarlak kenarlı kayak ekipmanlarını tercih etmelisiniz. Böylelikle dengenizi çok daha kolay sağlayabilirsiniz. Tüm spor dallarında olduğu gibi kayak sporunu da bir eğitmen yardımı ile öğrenmelisiniz. Tek başına öğrenmeye kalktığınızda kendinizi sakatlayabilirsiniz. Kayak sırasında eğitmeninizin verdiği hareketler dışında hareket yapmaktan kaçının. Ani hareketler yapmayın.

Yukarıda verdiğimiz temel bilgileri aldıktan sonra kayak sporunu daha rahat yapabilirsiniz. Kayak ekipmanlarınızı aldıktan sonra kayak yapmaya öğrenmeye artık hazırsınız. Kayak merkezlerinde verilen eğitimer genellikle 4 – 5 gün sürmektedir. Tabiki bu süreç sizi profesyonel yapacak düzeye getirmez ancak kar üstüne kayak yapacak kadar eğitim alabilirsiniz. Kayak yapmayı öğrenirken iki üç gün teknik bilgiler alırsınız ve kar üzerinde pratik kayak yaparsınız. 4. günde bir pistte kayak yapabilir düzeye ulaşırsınız.

Kayak yapmayı nasıl öğrenirim?

1.Gün:

Kayak yapmayı öğrenmenin ilk adımı kayak ekipmanlarınızın nasıl taşındığını öğrenmektir. Kayak ekipmanlarının taşınmasını öğrendiğiniz zaman kayaklar ile yürüme çalışmasına başlarsınız. Bu sırada düştüğünüzde nasıl kalkacağınızı öğrenirsiniz. Kayak yapmayı öğrenmenin ilk gününde yamaçlardan nasıl çıkarsınız sorunuza yanıt ararsınız ve üstesinden gelirsiniz. Kar sapanı öğrenirken uygulama ile birlikte ayak bileklerinizin hareketlerini kontrol etmeyi öğrenirsiniz.

kayak-ogrenme

Birinci günde eğitim alırken biraz sabırsızlanabilir ve sıkılabilirsiniz. Bu yüzden sakın pes etmeyin. Kayak yaparken hızınızı kontrol etmeyi öğrenecek, ağırlık merkezlerinin neresi olduğunu öğreneceksiniz. Kendinizi kasmanız ve engellemenizin üstesinden geleceksiniz. Kısacası birinci günde en önemli amaç sizin telaşa kapılıp sakatlık oluşturacak hareketlerden kaçmanızı sağlamaktadır.

2.Gün:

İkinci günde kayak eğitim yerine çıktığınızda kar sapanı ile dönüş yapmayı öğrenir hale geleceksiniz. Her çıkışınız sırasında eğitmeninizi le birlikte kar üzerinde hareket edeceksiniz. Yeterli kadar yapıp iyice alışana kadar bu hareketleri tekrar edersiniz ve eğitmeninizin onayıyla yamaç kaymaya geçebilirsiniz. Bu esnada vücudunuzu düz tutarken dizlerinizin büyük ve kalçanızın dışarıda olmasını sizlere eğitmeniniz söylemeden biz söyleyelim. :)

outside_working_skiing_meredith_can_often_161382

3.Gün:

Kayak yapmayı öğrenim birinci ve ikinci günü atlattığınızda üçüncü günde paralel dönüşlerin eğitimini alırsınız. Yamaçlardan kayarken sizlere gösterilecek estetik hareketler ile kayak keyfinizi daha çok arttıracaksınız. Dönüş yapmadan önce eğitmeniniz size batton vurulması, dönerken dizlerin bükülmesi ve ağırlığın verilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler verecek. Eğitmeninizi mutlaka dinlemelisiniz.

kayak-yapmayi-nasil-ogrenebilirim

4.Gün:

Artık kayak yapmaya hazırsınız. Paralel kayak yapmaya geçebilirsiniz. Eğitmeniniz ile birlikte kayak pistine çıkıp rahat bir şekilde kayak yapabileceksiniz. Kollar yere paralel olur ve bacaklar dizden bükülür halde kayak yapmaya özen gösterin. Birkaç araştırmadan sonra çok rahat kayak yapabilirsiniz.

Artık kayak keyfi yaşamaya hazırsınız.

Bizler kayakkeyfi.net ekibi olarak Bansko’ya kayak turu düzenlemekteyiz. Buradaki kayak turu paketlerimizden bir tanesini seçerek harika bir organizasyona katılabilir ve kayak tatili yapabilirsiniz. 3 gece 5 gün veya 4 gece 6 günlük kayak turu paketlerimiz ile sizlere eşsiz bir tatil yaşatıyoruz. Bansko’ya düzenlediğimiz kayak turu paketlerimizde eğer kayak yapmaya yeni başlayacaksanız, anlaşmalı olduğumuz kayak eğitmenleri ile sizlere çok uygun fiyata kayak öğretebiliriz. Hadi hemen Bansko veya Borovets kayak turları paketlerimizden bir tanesine katıl sende eşsiz bir kayak keyfi yaşa.