Bu yazımız da Bansko’ya nasıl gidilir , Bansko nerededir, Bulgaristan vizesi nasıl alınır ,Bulgaristan’a Schengen ile giriş yapılır mı , Bansko kayak deneyimleri nasıldır sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Avrupanın sayılı kayak merkezlerinden biri Bansko , Dünya şampiyonalarının yapıldığı bir kayak merkezi, Son yıllarda giderek popülaritesini arttırdı.

Türk kayak severlerin de artık listesine girmeyi başardı , Türk ve İngiliz turistlerin ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz.

Bansko Ulaşım :

  • Uçak ile ulaşım: Bansko , Sofya’ya otobüs ile 2,5 saat uzaklıkta , Uçak ile Sofya’ya gidiyoruz , oradan Sofya merkez otogarı ,otogardan kalkan çok eski otobüsler ile 2,5 saat süren bir yolculuk ile Bansko’ya varıyoruz ,Uçak ile yolculuk biraz zahmetli
  • Otobüs ile ulaşım: Gene Sofya üzerinde bansko’ya ulaşıyoruz , 8 saat süren bir yolculuk ile otagar ulaşıyoruz hemen aynı yerden Bansko otobüsleri ile 25 Leva karşılığında Bansko’ya gidiyoruz.
  • Özel araç ile Bansko’ya ulaşım: Bulgaristan Edirne Kapıkuleden çıkış yapıp Edirne-Haskova-Plovdiv(filibe)-Pazardzhik(Oazarcık)-Velingrad-Yakoruda-Bansko  üzerinden ulaşabiliriz İstanbul bansko bu şekilde 600 km olacaktır . Bulgaristan yollarının genelde tek şerit , otobanın az olduğunu düşünürsek , rahat bir yolculuk için , YunanistanÜzerinde Banskoya gitmek en iyisi, İpsala gümrüğünden girip ,İpsala-Alexandrepolis(Dedeağaç) Komotini (gümülcine)- Xanthi(İskeçe) , Kavala-Drama- üzerinde geçip Exhochi sınır kapısından Bulgaristana giriş yapıp  ; Gotse Delchev üzerinden Razlogu takip edip 633 km de Bansko’ya ulaşabiliriz. Yunanistan Drama’ya kadar otoban olduğu için daha konforlu bir yolculuk sizi bekliyor.Hemen belirtelim arabanızla Yunanistan ya da Bulgaristan’a gidecekseniz trafik kurallarına azami uyalım yüklü miktarda ceza yememek için , özellikle park yasağı olan yerlere hiç park etmeyin özellikle Bansko’da hemen aracınız çekilir.
  • Özel Araba ve Motosiklet  İle Yurt Dışına Çıkış İşlemleri yazımızı okumnanızı tavsiye ediyoruz.
  • Bansko Turu : Bir çok firma Bansko’ya kayak turları düzenlemektedir, fiyat performansı açısından makul olan bu turlar tercih edilebilir.