Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Türkiye’deki kayak merkezlerinden birisi olan Palandöken kayak merkezini anlatacağız.

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum ilinin güney batısında yer almaktadır. Başlangıç noktası yaklaşık 220 metre zirve noktası ise 3176 metredir. Yükseklikten kaynaklı olarak Türkiye’deki önemli bir kayak merkezidir. Palandöken Kayak Merkezi uluslararası olimpiyatlara ev sahipliği yapmış bir kayak merkezidir. Kayak sezonunun ortalama olarak Ekip ayının sonuna doğru başlaması nedeniyle her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Palandöken Kayak Merkezi’nde Mayıs ayının ilk haftalarına kadar kayak imkanı vardır ve sıkıntısız kayak yapılabilir. Bölge tam bir kuru havaya sahiptir. Bu yüzden  geceleri hava sıcaklığı -40 dereceye kadar inmektedir. Bu nedenle kar kalitesi bozulmaz ve toz kar kaymanın keyfini yaşarsınız.

Palandöken-Kayak-Merkezi

Erzurum Palandöken Kayak Merkezinde toplam 22 adet pist bulunuyor. Bunlardan en çok kullanılan ve ziyaret edilen profesyonel bir pist olan Ejder ve Kapıkaya pistleridir. Bu pistler Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için tescilli pistler olarak ilan edilmiştir. Bu yarışmaların orada düzenlenmesi bu iki pistin kayak severler tarafından çok ziyaret edilmesine sebep olmaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi 28 kilometrelik toplam pist uzunluğuna sahiptir. En uzun pist parkuru ise 12 kilometreden oluşmaktadır. Bu da oluyor ki, hiç durmadan, frenleme yapmadan sıkıntısız 12 kilometre kayak yapabilirsiniz. Buradaki yoğun kar snowboardçuları memnun edecek derecededir. Erzurum’daki Palandöken Kayak Merkezi yıl içerisinde birçok snowboardçı ve kayak severler ağırlamakta olup bunları buraya bağlamayı başarmaktadır.

Saatte 4500 kişilik kapasitesi olan Palandöken Kayak Merkezi, 5 adet telesiyeji, saatte 300 kişi kapasiteli (saat) 1 adet teleski, saatte toplam 1800 kişi kapasiteye sahip olan 2 adet baby lift’e sahiptir. Bunun yanında kayak merkezinde saatte 1500 kişilik 1 adet gondol lifti bulunmaktadır. Palandöken kayak merkezi adeta sizlere kış tatilini tam anlamıyla yaşatacak bir merkezdir.

Palandöken Kayak Merkezine gitmek istiyor iseniz öncelikle Erzurum iline gitmeniz gerekmektedir. Erzurum’a İstanbul’dan uçak ile gidebilirsiniz. Eğer Erzurum’a uçak ile giderseniz Palandöken Kayak Merkezi havalimanından sadece 30 dk uzaklıkta. Erzurum’a gitmek için anlaşmalı olduğumuz biletlerim.com sitesi üzerinden en ucuz Erzurum uçak bileti satın alabilir ve Palandöken Kayak Merkezi’ne en hızlı şekilde gidebilirsiniz. Ayrıca biletlerim.com sitesini incelediğimizde Erzurum uçak bileti sadece 99TL’den başlayan fiyatlar ile demektedir. Bu kampanyadan faydalanmak ve kampanya ayrıntılarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. %100 güvebilir bir site olan biletlerim.com’dan en ucuz Erzurum uçak biletini bulabilirsiniz.

İstanbul Erzurum Uçak Bileti için tıklayın.

Erzurum Şehir Rehberi için tıklayın.

Erzurum Havalimanı’na gittiğiniz zaman oradan taksi veya otobüsler ile Palandöken Kayak Merkezi’ne 30 dakikada gidebilirsiniz. Eğer otobüs ile Erzurum’a gittiyseniz otogardan 20 dk uzaklıkta olan Palandöken Kayak Merkezi’ne gidebilirsiniz. Erzurum şehir merkezi ile Palandöken Kayak Merkezi arasındaki mesafe sadece 7 kilometredir. Burada Erzurum belediyesi tarafından günün belirli saatlerinde Palandöken Kayak Merkezine seferler düzenlenmekte olup ulaşım sağlanmaktadır.

Doğa ile baş başa olan kayak merkezinin otelleri harika. Buradaki otellerin kapısı direk olarak pistlere açılmaktadır desek doğru olur. Bu oteller müşterilerine son derece iyi hizmet vermektedir. Eğer buraya gidecek iseniz bizim aracılığımız ile sizlere otel rezervasyonu gerçekleştirebiliriz. Ayrıca daha ucuz bir alternatif isterseniz, şehir merkezindeki otellerde kalabilirsiniz. Zaten şehir merkezinden palandöken kayak merkezi 7 kilometre. :) Aşağıdaki resimde Palandöken Kayak Merkezi’nin pist haritası bulunmaktadır.

Palandoken-Map

 

İyi eğlenceler…