Değerli okurlarımız bu yazımızda sorunsuz bir kayak yapabilmek için gerekli olan kayak malzemelerini, kayak aksesuarlarını, kayak kıyaget ve kayak takımlarını inceleyeceğiz. Kayak yapabilmek için kayak malzemelerini çeşitli olarak 3 grupta inceleyebiliriz.

serbest-stil-kayak-dunya-kupasi-Fransa-2011

1- Kayak Takımları:

Kayak malzemeleri, özel bir kayak bottan ve bu botları kayaklara sağlam bir şekilde sabitleyen bağlamalardan oluşmaktadır. Bu bağlamalar kayaklara monte edilerek, kayak ile bür büyük olmasını sağlamaktadır. Bireyin bot bağlamalarına ayar çekilmekte olup bu bot bağlama ayarlarına “DIN” adı verilmektedir. Bu ayar kesinlikle bir uzman tarafından yapılması gerekir. Bu ayar sizin fiziksel özelliklerinize göre (kilo boy) yapılmaktadır. Eğer bu ayar düzgün yapılmaz ise ciddi riskler sizi beklemektedir. Dın ayarlarınızı bir uzmana yaptırmadan sakın kayak yapmaya çıkmayın.  Eğer kayak yapmaya yeni başlayacaksanız bunu kayak uzmanınıza bildirin çünkü kayak uzmanınız Dın ayarlarını yaparken botlarınızın bağlamlarını gevşek bırakır çünkü eğer düşme tehlikeniz ortaya çıkarsa botlarınızın ayağınızdan çıkması gerekiyor. Profesyonel kayakçıların bot bağları sıkı bir şekilde bağlanmaktadır. Takımın son parçası olan batonlar, kayak yaparken sizin dengede durmanızı sağlar. Kısacası söyleyecek olursak Bağlamlar, Botlarınız ve Batonlarınız sizin kayak ekipmanlarınızı ortaya çıkarmaktadır.

Kayak Çeşitleri:

Serbest Stil Pist Kayağı: Pist kayaklarının arasında şekil olaran en geniş ebattaki olan türdür. Serbest stil kayakların ön ve arka kısımları geniş, orta kısımları dar biçimde yapılmıştır. Bu özellik ise bu kayak türünün pist üzerinde rahat bir şekilde süzülmesini sağlamaktadır. Ön ve yan uçlar iki yönlü kaymaya yardımcı olması için yukarı eğilimli imal edilmişlerdir. Bu pist kayağı çeşidi, hiç kayak yapılmamış karda kullanmak için ideal bir çeşittir.

Tam Yüzey Kayağı : Bu kayak yapısı ile daha önce hazırlanmış hazır parkurlarda, tümsek ve yüksek tepelerde hızlıca kaymanızı sağlayan bir sisteme sahiptir. Diğer kayak türlerine göre bu kayak türü ile daha kolay dönüş yapabilirsiniz. Bükülme derecesi ise dinamik olup, istediğiniz yüzeye göre değiştirebilirsiniz.

2-Kayak Kıyafetleri:

bir-bakista-kayak-malzemeleri-32353Kayak sporunun kışın yapılması soğuk havalara dayanıklı elbiseleri de beraberinde getirmektedir. Kayak kıyafetlerinizi seçerken mutlaka soğuğa dayanıklı kıyafetler almanız gerekmektedir. Soğuk ve suyu geçirmeyen, hava aldıran kayak kıyafetleri tercih edilmesi gerekmektedir. Eğer bir sefer kayak yapacaksanız kayak merkezlerindeki kıyafet kiralama merkezlerinden bu malzemeleri kiralayabilirsiniz. Bu kayak kıyafetleri ise;

Kayak Montu, Kayak Pantolonu, İç Giyim (Termo), Gözlük, Kayak Eldiveni,  Kayak Çorabı, Başlık, Güneş Kremi, Boru Atkı, Diz ve Bilek Koruyucuları, çeşitli kayak aksesuarları ve sırt çantasından oluşmaktadır.